X
X
TRY

İç ve dış SEO Nedir?

AnasayfaYazılarGoogle SEOİç ve dış SEO Nedir?

SEO, (arama motoru optimizasyonu) İç ve Dış SEO olarak, web sitenizin içerik yapısı, görünüm, yazılım, kod yapısı, tasarımsal yapısı, sitenizde yer alan ve sitenize verilen bağlantılar ile daha fazlasını bir bütün halinde kapsayan düzenlemelere verilen isimdir.

Eğer SEO hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, bu içeriğimizi okumadan önce  SEO Nedir, Nasıl Yapılır başlıklı konumuzu okumanızı daha sonra bu başlığa geri dönmenizi tavsiye ediyoruz.

 

İç ve dış SEO Nedir, Nasıl Yapılır?

SEO, İç SEO ve Dış SEO (site içi ve site dışı) SEO olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Arama motorlarında web sitenizin yükselmesine gerçekleştirilen tüm kapsamlı çalışmaların tamamını kapsamaktadır.

 

Dış SEO ve Backlink Nedir?

Backlink(Dış Bağlantı) SEO alanında oldukça önem taşıyan bir sıralama faktörü olarak yer almaktadır. Doğal, kaliteli ve güncel sitelerden backlink alan bir web sitesi rakiplerine karşı daima avantajlı ve bir adım önde olacaktır.

 

Dış Seo Nedir, Nasıl Yapılır?

Backlink çalışmalarında SEO Nedir, Nasıl Yapılır başlıklı konumuzda da değindiğimiz üzere doğallık her zaman birincil hedefiniz olmalıdır. Forumlarda ücretli satılan ve link çöplüğüne dönmüş, Google gözünde hiçbir değeri olmadığı gibi eksi puanlamalara sahip web sitelerden alınan backlinklerin sitenize hiçbir faydası olmayacak ve ilerleyen dönemlerde web sitenizin sıralamasının gerilemesine hatta sıralamalarda görünmemesine sebebiyet verecektir.

 

İç SEO(On Page SEO) Nedir?

İç SEO, arama motoru optimizasyonu için yapılması gereken en önemli işlemdir diyebiliriz.  İç SEO’da temel amaç, sayfalarınızda yer alan içeriklerin yapılacak düzenleme ve iyileştirmeler ile arama motoru botlarına uyum sağlamaktır.

İç SEO sayesinde arama motoru botlarının web sitenizi daha kolay bir şekilde anlayabilmesi sağlanır, bu aynı zamanda Google’ın büyük önem verdiği kullanıcı deneyimi açısından da çok önemli bir adımdır.

 

İç Seo Nasıl Yapılır?

SEO adına yapılan çalışmalar adına yapılan İç SEO, arama motoru kriterlerine göre web sayfalarınızın arama motorlarının ihtiyaçlarına uygun bir şekilde düzenlenmesi adına yapılan çalışmaları kapsamaktadır.

İç SEO’nun ilk adımı, web sitenizin title(başlık) ve description(açıklama) bölümlerinin sayfanızın yapısına ve içeriğine uygun bir şekilde düzenlenmesi ile başlar. Sayfanızın hitap ettiği kitleye ve hedef anahtar kelimelerinizin kullanımı önemlidir.

İç SEO çalışmalarında Google arama motorlarının dikkat ettiği hususlardan birisi de web sitenizin açılma ve çalışma hızıdır. Eğer web siteniz tasarımsal ve yazılımsal sorunlar teşkil ediyor ve hızlı açılmıyor ise bu durum arama motorları açısından olumsuz bir durum teşkil edecektir.

Eğer bir web site sahibi olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken en önemli hususların başında sorunsuz ve hızlı açılan bir tasarıma sahip olmak gelmelidir. Kullanıcı deneyimi ve arama motorları  açısından hızlı bir siteye sahip olmak 7/24 ücretsiz destek ayrıcalığına sahip olmak istiyorsanız "Omen Bilişim" firmamıza ait Web Tasarım scriptleri ve hosting paketlerine göz atabilirsiniz.

İç SEO çalışması yaparken dikkat edilmesi gereken diğer hususları içeriklerinizde kalıcı ve alakalı bağlantılar kullanmak, anahtar kelimeleri doğru oranda yer vermek, başlık etiketlerine dikkat etmek, özgün ve açıklamalı fotoğraflara yer vermek olarak özetleyebiliriz.

Eğer SEO, İç ve Dış SEO konularında daha fazla yardıma ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçerek sizler de web sitelerinizi rakiplerinizden bir adım yükseğe taşıyabilirsiniz.


Top